Kontakt
Contacto
   Bez kategorii    Biały numer N.I.E. czy zielony numer N.I.E.?

Biały numer N.I.E. czy zielony numer N.I.E.?

“Dzień dobry, kupuję nieruchomość w Hiszpanii i potrzebuję wyrobić numer N.I.E., najlepiej ten zielony…” – to jedno z tych zdań, które słyszymy bardzo często po odebraniu telefonu. Również na różnych stronach internetowych, forach, a nawet w teoretycznie eksperckich źródłach można często spotkać się z określeniem “zielony numer N.I.E.” Czy faktycznie istnieje takie rozróżnienie?

O tym, czym jest ten mityczny numer oraz jak go wyrobić pisaliśmy już tutaj: Jak wyrobić numer N.I.E.?

W powyższym artykule nie ma ani słowa o kolorach, ponieważ wyjaśnijmy raz na zawsze:

NIE istnieje coś takiego jak “zielone N.I.E”

Jak już wiemy z poprzedniego artykułu, w dużym uproszczeniu hiszpański numer N.I.E. możemy potraktować jako odpowiednik polskiego numeru PESEL. Otrzymujemy go na BIAŁEJ kartce papieru w formacie A4. Jeśli wnioskowaliśmy o niego za pośrednictwem Ambasady Hiszpanii, najpewniej otrzymamy go drogą mailową, jako plik PDF. Wciąż będzie to po prostu biała kartka.

Jeżeli mamy zielony dokument, jest to TARJETA DE RESIDENTE czyli dokument potwierdzający statusu rezydenta Hiszpanii. Dokument ten ma format dowodu osobistego. Wyrabiając hiszpańską rezydenturę, jednocześnie otrzymujemy numer N.I.E., tak więc można powiedzieć że jest to swojego rodzaju 2 w 1. Więcej na temat hiszpańskiej rezydencji przeczytacie tutaj: Jak zdobyć status rezydenta w Hiszpanii?

REASUMUJĄC:

  • biała kartka A4 = NUMER N.I.E.
  • zielony dokument, format dowodu = TARJETA DE RESIDENTE (rezydentura)

A jeśli potrzebujesz pomocy przy skompletowaniu lub wypełnieniu wniosków, z przyjemnością pomożemy: Kontakt