Kontakt
Contacto
   Bez kategorii    Przeprowadzka do Hiszpanii

Przeprowadzka do Hiszpanii

Przeprowadzka do Hiszpanii to marzenie wielu osób. Największą popularnością cieszy się południe (głównie Costa del Sol) oraz wschodnie wybrzeże (Costa Blanca). I jest to w pełni zrozumiałe – przyjazny klimat, ok. 300 słonecznych dni w roku, przepyszne jedzenie, piękne plaże… nic dziwnego, że Hiszpania wydaje się być idealnym miejscem do życia. Jednak aby tak się stało, decyzja ta musi być przemyślana (zdecydowanie odradzam podejmowanie jej pod wpływem wakacyjnego impulsu), a następnie starannie zaplanowana i zorganizowana. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc w procesie przeprowadzki:
  1. Uzyskanie odpowiednich dokumentów: Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty do legalnego pobytu w Hiszpanii. Dzięki przynależności Polski do Unii Europejskiej, tak naprawdę najważniejszym dokumentem będzie numer NIE, a docelowo karta rezydenta. Na ten temat przeczytasz więcej tutaj: Biały numer N.I.E. czy zielony numer N.I.E.?
  2. Zakup czy wynajem? To jedno z podstawowych pytań. Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy Hiszpania faktycznie jest naszym miejscem na ziemi, zdecydowanie warto zacząć od najmu długoterminowego. Jeśli jednak podjęliśmy już decyzję o zakupie, zdecydowanie warto nawiązać współpracę z zaufaną agencją nieruchomości. Dlaczego jest to korzystne, zwłaszcza na rynku pierwotnym? Dla Ciebie jako Klienta, cena nieruchomości pozostanie bez zmian (to deweloper wynagradza pośrednika), a Ty zdejmiesz z siebie całą masę stresujących formalności i będziesz mógł w pełni cieszyć się wizją przeprowadzki.
  3. Zorganizowanie przewozu rzeczy: Jeśli planujesz przewieźć swoje rzeczy do Hiszpanii, zorganizuj transport. Możesz skorzystać z usług firmy przewozowej (na rynku jest coraz więcej firm świadczących tego typu usługi w języki polskim). Wiele osób chce mieć na miejscu swój samochód z Polski – to również świetna okazja na przetransportowanie części kartonów.
  4. Zarządzanie finansami: Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z polskiego konta. Jednak myśląc o Hiszpanii długofalowo, a zwłaszcza pod kątem zakupu nieruchomości, zdecydowanie warto warto otworzyć konto bankowe w hiszpańskim banku jeszcze przed przeprowadzką.
  5. Ucz się języka hiszpańskiego: Czy da się żyć w Hiszpanii bez hiszpańskiego? Da się, ale będzie to trudne, czasem wręcz frustrujące i odbierze nam jedną z najpiękniejszych rzeczy, tj. możliwość integracji z Hiszpanami i prawdziwe poznanie tamtejszej kultury.
  6. Znalezienie pracy i/lub szkoły: Znalezienie pracy w Hiszpanii wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Jeśli liczymy na to, że znajdziemy ofertę na lokalnym rynku już po przeprowadzce, musimy uzbroić się w cierpliwość. Zdecydowanie najłatwiej jest dograć tematy zawodowe jeszcze przed przeprowadzką, oczywiście doskonale sprawdza się tutaj również praca zdalna. To samo w przypadku placówek oświatowych – warto zrobić rozeznanie jakie są realne możliwości w wybranej przez nas lokalizacji.
  7. Zdrowie i ubezpieczenie: Zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne w Hiszpanii lub upewnij się, że masz odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne w swoim kraju, które obejmuje zagraniczne podróże. Zdecydowanie warto posiadać ważną kartę EKUZ.
  8. Zameldowanie: Po przyjeździe do Hiszpanii będziesz musiał się zameldować. Upewnij się, że znasz procedury i wymagane dokumenty.
  9. Adaptacja kulturowa: Przygotuj się na różnice kulturowe i społeczne między swoim krajem a Hiszpanią. Hiszpania z perspektywy wakacyjnej to jedno, ale życie w tym kraju czasem potrafi zaskoczyć. Lokalne zwyczaje, tradycje, normy społeczne – warto poświęcić im trochę czasu, by uniknąć zbędnych nieporozumień.
  10. Wsparcie: Nie wahaj się prosić o pomoc i wsparcie! Podjęcie decyzji bywa trudne, a w trakcie realizacji pojawia się wiele pytań. Adaptacja do nowego kraju może być wyzwaniem, ale z odpowiednim wsparciem będzie łatwiejsza. W każdym z powyższych punktów możesz liczyć na nas. A jeśli chcesz o coś zapytać – napisz: Kontakt