Kontakt
Contacto
   Bez kategorii    Najbardziej prestiżowe szkoły jeździectwa w Hiszpanii

Najbardziej prestiżowe szkoły jeździectwa w Hiszpanii

Uwielbiamy łączyć przyjemne z pożytecznym. Do tej pory najczęściej organizowaliśmy kursy hiszpańskiego połączone z nauką gotowania, surfingiem czy zwiedzaniem winnic. Niemniej jednak w ostatnich latach przybywa miłośników jeździectwa i coraz więcej naszych Kursantów łączy kurs językowy w Hiszpanii z nauką jazdy konnej. Czy na Półwyspie Iberyjskim panują dobre warunki do nauki jeździectwa? Odpowiedź brzmi: ¡Sí!

 

Geneza

O Hiszpańskiej Szkole Jazdy Konnej (niem. Spanische Hofreitschule) w Wiedniu, kultywującej tradycje klasycznego jeździectwa, słyszał chyba każdy miłośnik tego sportu. Jej tradycje sięgają XVI wieku i rządów dynastii Habsburgów, kiedy to arcyksiążę Ferdynand I (brat króla Hiszpanii Karola V) sprowadził gorącokrwiste konie andaluzyjskie, mające służyć do nauki jeździectwa w dworskiej szkole, przeznaczonej dla austriackiej arystokracji. Dziś jej pokazy stanowią głównie atrakcję turystyczną, ale w dalszym ciągu kształci adeptów jazdy konnej i jest uważana za jedną z najlepszych w Europie.

Rozwój motoryzacji na przełomie XIX i XX w. spowodował drastyczną zmianę – koń z głównego środka transportu stał się towarzyszem przygód. Jazda konna stała się dyscypliną sportową, praktykowaną głównie przez europejską arystokrację. Wówczas najlepsze szkoły jazdy konnej znajdowały się we Francji, Hiszpanii i we Włoszech.

Nowy Złoty Wiek?

Czy dziś Hiszpania również słynie ze znakomitych koni i szkół jeździectwa? Absolutnie tak! Mało tego, według danych Federacji Jeździeckiej w Madrycie, liczba członków klubów jeździeckich w ostatniej dekadzie potroiła się. Hipika przestała być już sportem kojarzonym z elitami – większość chętnych może sobie pozwolić na lekcje jeździectwa. Zwłaszcza, że relacja człowieka ze zwierzęciem (która nie występuje w przypadku innych dyscyplin sportowych) nabiera szczególnego znaczenia i jest znakomitą formą terapii. Ponadto jeździectwo rozbudowuje mięśnie całego ciała, pozwala na obcowanie z przyrodą i wzmacnia psychikę oraz odporność na stres.

Czy każdy może jeździć konno? „Tak, chociaż talent również odgrywa tutaj ważną rolę” odpowiada bez wahania Luis Fernández Gil Fournier, instruktor jeździectwa w madryckim Club de Campo. „Ponadto w tej dyscyplinie nie ma limitu wieku. Najstarszy aktywny jeździec w Hiszpanii, o którym mi wiadomo, ma 83 lata”.

To teraz przejdźmy do konkretów:

  • Club de Campo w Madrycie

Jest to bardzo uporządkowana szkoła, a liczba uczniów na jednego instruktora nie przekracza dziewięciu. Gwarantem wysokiej jakości infrastruktury jest Longines Global Champions Tour – ten najbardziej prestiżowy konkurs jeździectwa jest organizowany właśnie w Club de Campo. Wśród jego członków znajduje się księżna Elena de Borbón – starsza siostra króla Filipa VI. Miesięczny karnet na zajęcia to wydatek rzędu od 243 do 648 euro miesięcznie. Koszt karnetu dla dzieci, które jeździectwa uczą się na kucykach, wynosi od 189 do 513 euro na miesiąc.

  • Santa María Polo Club

Klub ten uchodzi za najbardziej prestiżowy na Costa del Sol. Znajduje się on w Sotogrande (prowincja Kadyks). Lokalizacja jest rewelacyjna – można połączyć grę w polo z odpoczynkiem na plaży, lub sportami wodnymi. Ponadto Klub jest otoczony ogrodami, które zajmują ponad milion metrów kwadratowych! Oferuje także miejsca noclegowe i możliwość organizacji eventów przez korporacje i klientów indywidualnych (na przykład przyjęcia weselne). Pierwsze boisko do polo (najstarsza gra zespołowa na świecie!) powstało w latach 60. XX w. Mało kto wówczas spodziewał się, że dyscyplina zdobędzie całą rzeszę sympatyków w Hiszpanii. Dziś Klub dysponuje siedmioma boiskami (dwa z nich mają status World Class) i organizuje mistrzostwa świata. Prowadzi również dwuletnią szkołę jazdy konnej i gry w polo. Obecnie do klubu należą między innymi członkowie rodziny królewskiej.

  • Real Club de Polo w Barcelonie

Instytucja została założona pod koniec XIX w. Jej głównymi zasadami są „compañerismo, respeto y deportividad”, czyli „koleżeńskość, szacunek i duch sportu”. Polo było wówczas ulubionym sportem europejskich arystokratów. Obecnie klub co weekend organizuje turnieje. Najbardziej prestiżowymi są: kwietniowy Międzynarodowy Turniej Polo, listopadowe Grand Prix Miasta Barcelony, oraz Mistrzostwa Hiszpanii i Katalonii. Tutaj także odbywały się treningi jazdy konnej przed Igrzyskami Olimpijskimi w Barcelonie w 1992 r.

Szkoła jazdy konnej jest dostępna jedynie dla członków Klubu. Aby do niego przystąpić, potrzebne są rekomendacje dwóch jego członków, opłata wpisowa w wysokości 25 500 euro i zdany egzamin wstępny. Składka miesięczna wynosi 121 euro.

  • Real Club Pineda w Sewilli

Ten jeden z najbardziej prestiżowych i elitarnych klubów w stolicy Andaluzji jest otwarty dla swoich członków od 1940 r. Początkowo w jego skład wchodzili wyłącznie wojskowi, teraz mogą dołączać również cywile. Hipodrom jest wyposażony między innymi w tor przeszkód, tor wyścigowy, tor treningowy i padok. Adepci jeździectwa są szkoleni wedle zasad francuskiego programu nauki jazdy konnej. Ze szkoły jeździectwa mogą korzystać wyłącznie członkowie klubu, jednak nie jest to takie proste: aby móc nim zostać, niezbędna jest zgoda kierownictwa, rekomendacje od dwóch członków i opłata wpisowa w wysokości 66 605 euro.

Powyższe szkoły jeździeckie to absolutnie jedne z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych na arenie międzynarodowej. Oczywiście nie brakuje też doskonałych szkół, które nie wymagają złotej karty kredytowej i są dostępne dla każdego – o nich chętnie opowiemy Wam osobiście podczas wspólnego planowania kursu w Hiszpanii szytego na miarę!