Kontakt
Contacto
   Bez kategorii    Jak nauczyć się hiszpańskiego?

Jak nauczyć się hiszpańskiego?

NAJLEPSZE SPOSOBY NA NAUKĘ JĘZYKA

Hiszpański jest w tym momencie drugim najpopularniejszym językiem na świecie. Około 650 milionów ludzi w 21 krajach posługuje się nim jako językiem ojczystym, natomiast ponad 1,5 miliarda osób zna mowę Cervantesa. Coraz częściej pojawia się w ogłoszeniach o pracę jako język wymagany. Ogromnie przydaje się w podróży – można się w nim porozumieć w niemal wszystkich państwach Ameryki Południowej i Środkowej. To, że warto uczyć się tego języka nie ulega wątpliwości. Ale jak najlepiej opanować hiszpański w szybki i przystępny sposób?

Oczywiście bardzo ważna jest systematyczność oraz rozwój każdej umiejętności, tj. mówienia, czytania, pisania i rozumienia ze słuchu. Niemniej jednak mamy kilka sprawdzonych sposobów na to, żeby nauka poszła łatwo i przyjemnie!

Oglądaj seriale i filmy po hiszpańsku

Być może hiszpańskie kino nie jest najbardziej popularne w Polsce, ale tacy reżyserzy jak Pedro Almodóvar mają rzeszę oddanych fanów od co najmniej 20 lat, kiedy to na ekrany kin wszedł nagrodzony Oscarem film Wszystko o Mojej Matce (Todo sobre mi madre). Ponadto na organizowany co roku Tydzień Kina Hiszpańskiego bilety rozchodzą się błyskawicznie, co niewątpliwie świadczy o coraz większym zainteresowaniu kinem hiszpańskojęzycznym. Cieszący się ogromną popularnością Netflix regularnie udostępnia świetne filmy oraz seriale po hiszpańsku, jak np. doskonale znane Narcos czy Casa de Papel. Jednak warto zagłębić się trochę bardziej, by odkryć takie tytuły jak La Casa de las Flores, El Vecino czy Alta Mar. W dodatku Netflix umożliwia oglądanie seriali w wersji z napisami, bez lektora. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem, wybierz napisy polskie. W przypadku, gdy Twoja znajomość hiszpańskiego jest na poziomie B2/C1, włącz napisy hiszpańskie. W ten sposób będziesz uczyć się rozumienia ze słuchu, a przede wszystkim połączysz przyjemne z pożytecznym.

Wyjedź do Hiszpanii

O podróżach wspominaliśmy już we wstępie do artykułu. Dzięki tanim liniom lotniczym i strefie Schengen wyjazdy zagraniczne stały się przystępne dla każdego. A Hiszpania jest krajem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy relaksu odpoczną na fantastycznych plażach i wykąpią się w ciepłym Morzu Śródziemnym, pasjonaci wspinaczki zdobędą szczyty w Pirenejach i Sierra Nevada, a fascynaci zwiedzania z chęcią zagłębią się w wąskie uliczki historycznych centrów miast. Jeżeli dodamy do tego bardzo różnorodną kuchnię i pyszne wino, to chyba wiele osób uzna Hiszpanię za kraj, który koniecznie warto odwiedzić. Pamiętaj, żeby podczas pobytu starać się jak najwięcej rzeczy załatwiać po hiszpańsku – miejscowi bardzo to docenią i z chęcią Ci we wszystkim pomogą. Jeśli myślisz o wyjeździe językowym – daj nam znać, a przygotujemy w pełni spersonalizowaną ofertę kursu w Hiszpanii, który umożliwi połączenie nauki z wakacjami. Pamiętaj, że zawsze przyjemniej i łatwiej uczymy się języka obcego w kraju, gdzie jesteśmy nim otoczeni z każdej strony. A jeżeli jeszcze możesz nauczyć się go tańcząc na plaży, gotując paellę, robiąc zakupy na lokalnym targu czy degustując wino, to wtedy nauczysz się go znacznie szybciej i w naturalny sposób.

Słuchaj muzyki

Na Spotify można znaleźć całą gamę hiszpańskojęzycznych wykonawców z każdego gatunku, od Despacito czy innych gorących hitów pop latino na hiszpańskim rocku kończąc. Słuchając muzyki na smartfonie nie tylko umilisz sobie ćwiczenia na siłowni czy spacer, ale też nauczysz się nowych słówek. Poszukaj tekstów w internecie i spróbuj przetłumaczyć je na polski, albo naucz się go i zacznij śpiewać. Teksty piosenek wyjątkowo łatwo wchodzą nam do głowy, więc w ten sposób bardzo łatwo przyswoisz nową wiedzę.

Dużo czytaj

Nie, nie mamy tu na myśli czytania Don Kichota w oryginale, czy prenumeraty hiszpańskiej prasy. Najlepiej jest połączyć zainteresowanie z nauką języka. Uwielbiasz podróże? Znakomicie! Wyszukaj blogi podróżnicze po hiszpańsku (a jest ich mnóstwo) Twoją pasją jest sport? To świetnie, bo Hiszpanie żyją piłką nożną i nie tylko. Przeglądaj regularnie serwisy sportowe w internecie, czytaj artykuły, ucz się nowego słownictwa, słuchaj konferencji prasowych. Lubisz gotować? Super! Kuchnia hiszpańska jest bardzo zróżnicowana, a w internecie znajdziesz mnóstwo przepisów. W razie wątpliwości zawsze możesz skontaktować się z nami przez Facebook, czy na maila – chętnie podrzucimy Ci kilka inspiracji.

Nawiąż kontakt ze społecznością hiszpańskojęzyczną w Twoim mieście

Odkąd Polska została objęta programem Erasmus, coraz więcej osób z Hiszpanii wybiera nasz kraj jako miejsce na wymianę studencką. Wielu z nich decyduje się później zostać tutaj na stałe. Powody są różne, choć zazwyczaj chodzi o miłość albo o pieniądze 😉 W największych miastach Polski społeczność hiszpańskojęzyczna rośnie w siłę. Warto przeglądać na Facebooku strony z nią związane i w ten sposób  nawiązać kontakt z jej członkami. Bardzo często są też organizowane różne imprezy lub wydarzenia kulturalne, na których można ich poznać. Jeżeli studiujesz, pomyśl o nawiązaniu kontaktu z ESN (Erasmus Student Network) na Twojej uczelni i postaraj się o mentoring dla studentów z Hiszpanii – wtedy z pewnością uda Ci się podszkolić język, a przy okazji nawiążesz przyjaźnie na długie lata.

Zapisz się na kurs

Kurs hiszpańskiego to w dalszym ciągu najlepszy sposób na szybką i efektywną naukę języka. Szczególnie, jeżeli jest on prowadzony przez prawdziwych specjalistów w swojej dziedzinie i pasjonatów, którzy stworzą dla Ciebie rozwiązanie szyte na miarę. Koniec ze skrzypiącą kredą po tablicy i nudnymi ćwiczeniami. U nas Kursant i jego potrzeby są w centrum zainteresowania. Z nami nie tylko nauczysz się zasad gramatycznych i słownictwa, ale również poznasz zwyczaje, ciekawostki i kulturę krajów hiszpańskojęzycznych. Naszą misją jest przede wszystkim bycie ambasadorami południowego stylu życia oraz łącznikami między Polską a Hiszpanią i Ameryką Łacińską.

Nauka języka obcego to same plusy! Daje ona możliwość poznania nowych ludzi, znalezienia nowej pracy, podróży po świecie, a przede wszystkim jest świetnym treningiem dla mózgu. Nad czym się tu zastanawiać? Zapraszamy do nas!